Blog

12. 10. 2015

TISKOVÁ ZPRÁVA ZLATÁ KAMERA 300 PRO JAROMÍRA ŠOFRA – FILMOVÝ FESTIVAL BRATŘÍ MANAKIŮ

Přidáno dne: 28. září 2015

Český kameraman Jaromír Šofr získal 27. září 2015 na Mezinárodním filmovém festivalu bratří Manakiů v makedonské Bitole prestižní ocenění za celoživotní dílo „Zlatá kamera 300 za celoživotní dílo“. Cenu převzal z rukou prezidenta Evropské federace asociací kameramanů IMAGO, pana Nigela Walterse. Festival Manaki Brothers je nejstarším filmovým festivalem zaměřeným na kinematografii. Bratři Manakiové byli průkopníky kinematografie v Makedonii v jejích počátcích, podobně jako u nás osobnost Jana Kříženeckého, který vlastnil první kameru zakoupenou od bratří Lumiérů v Paříži. Společně s festivalem CameraImage v Polsku a festivalem Camera EYE v České republice tvoří trojici uznávaných festivalů, kde mohou kameramani a režiséři porovnat výsledky své tvůrčí práce s ohledem na tvorbu vizuální části filmu. Dosud toto prestižní ocenění získal na festivalu Manaki Brothers pouze český kameraman Miroslav Ondříček v roce 2001. Jaromír Šofr je druhým českým kameramanem, který se těší tomuto velkému profesnímu uznání.

 

Součástí návštěvy filmového festivalu byl i workshop České kameramanské školy, který doplnila prezentace výsledků výzkumného projektu NAKI realizovaného na pražské FAMU prof. Marek Jícha. Za přítomnosti prezidenta IMAGO pana Nigela Walterse, který je hostil, přednesl Jícha spolu se Šofrem prezentaci o metodě DRA – Digitálně restaurovaného autorizátu v Bitole. Jedná se o nově zavedenou metodu digitalizace filmů patřících do národního filmového fondu za účasti odborníků nominovaných profesními sdruženími. Metoda vedoucí k digitalizaci kvalitních filmů pod kontrolou autorů filmového obrazu, zvuku a režie odstraňuje etický problém spojený s generováním nových, nevyžádaných verzí filmů vytvořených osobami, které nejsou odborníky, bez vědomí autorů, kteréžto verze poškozují dobré jméno filmů a porušují autorský zákon. Součástí tohoto festivalu byla i světová premiéra projekce digitálně restaurovaného filmu Kamenný most režiséra Tomáše Vorla. Restaurování tohoto filmu bylo provedeno v produkci Vorelfilmu za podpory Nadace České bijáky s využitím poznatků a výsledků samplingu v rámci výzkumného programu NAKI. Byla tak ověřena metoda DRA, která je předmětem výzkumu na AMU a která byla právě dokončena a připravena k certifikačnímu řízení. Akademie múzických umění právě nyní otevírá pilotní provoz specializovaného digitálního pracoviště pro poradenství a analýzu starých archivních filmů: CPA Laboratory – Centrum konzultačních a analytických služeb v Kabinetu filmové a videotechniky Katedry kinematografie FAMU.

Kinematografové tak plní úkol, který jim zadalo Ministerstvo kultury ČR, jež tento výzkumný projekt financuje částkou 52 milionů korun.

Jaromír Šofr: „Práce je práce, ale zde projevený zájem o naši metodiku restaurování, která dokáže dílo navzdory času zachovat ve vizuálně nezměněné podobě, byl pro mě přidanou hodnotou k dosaženému uznání.“

Marek Jícha: „Je mi velkou ctí být tak blízko velkého úspěchu české kinematografie a osobního ocenění mého přítele a profesního kolegy. Jaromír Šofr je jednou z největších osobností českého filmu. Teprve v zahraničí si to člověk plně uvědomí. Úcta a ocenění přínosu českých kameramanů světové kinematografii je přítomna všude kolem nás, což je velmi zavazující a přináší to pocit obrovské zodpovědnosti.“

Nigel Walters: „IMAGO se těší, že Češi přivezou prezentaci DRA na příští zasedání naší organizace v Jeruzalémě. Na tom jsme se dohodli na zasedání v řeckých Delfách, kde valná hromada IMAGO dala Čechům za úkol, aby na DRA pracovali doma a výsledky přivezli k posouzení.“
*** Translated with www.DeepL.com/Translator (free version) ***

 

Nezařazené
About researchdra